Nieodzowny w mieście

Mieszkańcy miast, zwłaszcza tych większych, bardzo chwalą sobie posiadanie samochodu, choć podróżowanie nim nie zawsze jest łatwe i przyjemne. W godzinach szczytu duże miasta się korkują, choć biorąc pod uwagę liczbę aut, która niezmiennie jest spora, większość kierowców jest gotowa radzić sobie z tą niedogodnością. Przy pewnych swoich wadach samochody mają ten spory atut, że dają nam swobodę poruszania się i na dłuższą metę z reguły okazują się znacznie bardziej elastyczne niż transport publiczny.

Władze niektórych miast prowadzą politykę, która ma nakłonić pasażerów, aby rezygnowali z podróżowania autem na rzecz rowerów oraz komunikacji miejskiej w postaci tramwajów czy autobusów. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ kierowcy mają swoje przyzwyczajenia i zwyczajnie nie mają ochoty na to, aby zamienić własne cztery kółka na zatłoczony autobus. I ciężko się im dziwić.

Jednak ograniczenia prędkości w centrum miast czy wysyp ścieżek rowerowych ewidentnie mają na celu zmianę nawyków uczestników ruchu.